• slide
  • slide
  • slide

Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego ma 10 lat!

W dniu 15.09.2018 r. na Zamku Kazimierzowskimw Przemyślu odbyło się uroczyste zebranie oddziału podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego połączone z jubileuszem 10-lecia działalności NZOZ-u Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego.

W spotkaniu wzięło udział ok. 100 lekarzy psychiatrów i psychologów z Podkarpacia, pracownicy NZOZ-u a także zaproszeni goście. Spotkanie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśl.
Podczas jubileuszu odbyła się sesja naukowa, w której wzięli udział zaprzyjaźnieni z Przemyślem i Bieszczadami prof. Dominika Dudek, prof. Przemysław Bieńkowski oraz prof. Andrzej Czernikiewicz.
Uczestników, w pięknej sali teatralnej (warto wspomnieć, że w Zamku mieści się siedziba najstarszego amatorskiego teatru w Polsce – „Fredreum” działającego od 1869 r.) przywitała dyrektor Zamku pani Renata Nowakowska. Przed wejściem witała zaś ulubiona ”cytrynka” konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii na Podkarpaciu i jednocześnie współzałożyciela Podkarpackiego Centrum Zdrowia Psychicznego dr n. med. Macieja Kuligowskiego czyli zabytkowy Citroen 2cv.

Historia i teraźniejszość

NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznegos.c. powstał 05.09.2007 r. w Przemyślu przy ul. 3 Maja 59 z inicjatywy dr Macieja Kuligowskiego oraz dr Jacka Barketa. Był to wówczas pierwszy NZOZ psychiatryczny w Przemyślu (i tak zostało do dziś). Pierwszych pacjentów przyjęto w 2008 r.
Początkowo powstała Poradnia Zdrowia Psychicznego, następnie Poradnia Psychologiczna, Neurologiczna, a od 2011 r. spółka rozszerzyła działalność o Dzienny Oddział Psychiatryczny.
Aktualnie NZOZ zatrudnia 35 osób, w tym 7 lekarzy psychiatrów, 3 neurologów, 15 psychologów/ psychoterapeutów, 4 terapeutów zajęciowych, 6 pielęgniarek, sekretarkę medyczną oraz specjalistę do spraw rozliczeń z NFZ. Jest to obecnie największy NZOZ psychiatryczny na Podkarpaciu.
Wszystkie świadczenia dla pacjentów udzielane są bezpłatnie (NFZ). Zakres świadczeń obejmuje porady psychiatryczne, psychologiczne, psychoterapię, porady neurologiczne, fototerapię. W oddziale dziennym ponadto prowadzona jest psychoterapia grupowa, terapia zajęciowa, joga, zajęcia sportowe, regularnie odbywają się zajęcia i konkursy taneczne, filmowe oraz wokalne. Pacjenci mają pełny dostęp do badań neuroobrazowych (CT, MRI, RTG, EEG), badań laboratoryjnych oraz EMG.
W 2018 r. wprowadzono elektroniczną dokumentację medyczną, wszystkie gabinety zostały wyposażone w sprzęt komputerowy zakupiony ze środków własnych. W bazie pacjentów zarejestrowanych jest ok. 15.000 osób, rocznie udzielanych jest ponad 15.000 porad (2017 r.). W ciągu 8 miesięcy bieżącego roku udzielono już ok. 9.000 porad. Rocznie przybywa około 1.500 nowych pacjentów.
W Oddziale dziennym w 2017 r. hospitalizowano ok. 250 osób. Pacjenci przyjeżdżają do placówki z zakątków Bieszczad od Ustrzyk, po centrum Podkarpacia (Rzeszów), do krańców zachodnich (Mielec, Dębica).
W uznaniu za działalność zarówno NZOZ jak i lekarze zostali kilka razy laureatami w plebiscycie pacjentów na najlepsze placówki medyczne i specjalistów spośród wszystkich specjalności w Przemyślu.

Działalność szkoleniowa i badawcza

Centrum jest bazą szkoleniową dla Podyplomowego Centrum Kształcenia Medycznego w Przemyślu oraz prowadzi staże dla studentów psychologii oraz rehabilitacji medycznej. Ponadto prowadzi badania kliniczne leków w programach międzynarodowych oraz badania z zakresu telemedycyny.
Od kilku lat firma współorganizuje Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne (co roku ok. 500 uczestników, w tym ok. 40 wykładowców z kraju, Ukrainy i Francji) oraz Mistrzostwa Polski Lekarzy Psychiatrów w tenisie ziemnym.

Poza medycyną

Centrum wspiera Fundację Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk”, prowadząc licytację na rzecz Fundacji podczas Konferencji w Arłamowie, gdzie dzięki hojności psychiatrów zebrano około 40.000 zł.
NZOZ PCZP wspiera również Uczniowski Klub Sportowy Śródmieście w zakresie specjalistycznych badań okresowych. Klub prowadzi sekcję narciarską dla dzieci i młodzieży. W sezonie 2017/18 r. zdobył 2-gie miejsce na Podkarpaciu w lidze PZN, członkowie regularnie zajmowali miejsca „na pudle” w licznych zawodach. Kulminacją był Finał Amatorskich Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim w Krynicy, gdzie UKS zajął 18 miejsc medalowych, w tym 6 złotych medali. Spory wkład w ten dorobek miały dzieci i rodziny pracowników NZOZ-u. Drużyna w składzie Małgorzata, Oliwia, Maciej jr Kuligowscy zdobyli 5 miejsce w kategorii rodzinnej.
Mistrzami Polski w swoich kategoriach wiekowych zostali Zofia i Jerzy Kuligowscy, srebro wywalczyła Oliwia, a brąz Małgorzata.

 

Tekst: Jacek Barket, Maciej Kuligowski
Zdjęcia: Marta Buczyjan, Maciej Kuligowski

Do góry
Copyright © 2024 NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego s.c. | Wszelkie prawa zastrzeżone | CMS by Quick.Cms