• slide
  • slide
  • slide

XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo Szkoleniowa Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne „Pacjent trudny do terapii”

W dniach 06-08.10.2016r. odbyła się w Arłamowie XXI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne „Pacjent trudny do terapii”.

Organizatorem konferencji był Przemyślanin dr n. med. Maciej Kuligowski – konsultant wojewódzki ds. psychiatrii na Podkarpaciu oraz Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego z Przemyśla. Współorganizatorem konferencji była również Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym ”jerzyk” z Przemyśla.

Na konferencję zarejestrowało się ponad 600 osób z kraju, Ukrainy oraz Argentyny i Kanady. Wykładowcami (a było ich około 40) byli profesorowie z wielu klinik w Polsce od Krakowa po Szczecin oraz z Kliniki Psychiatrii ze Lwowa. W komitecie naukowym znaleźli się Prof. Andrzej Czernikiewicz z Lublina, prof. Dominika Dudek z CMUJ w Krakowie oraz prof. Małgorzata Janas-Kozik z Katowic, była konsultant krajowy ds. psychiatrii dzieci i młodzieży. Wykłady prowadzili min. Konsultant Krajowy ds. psychiatrii prof. Piotr Gałecki z Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Agata Szulc z Warszawy oraz przedstawiciel centrali NFZ z Warszawy.

Tematyka 3 dniowego spotkania obejmowała tematy związane z Eugenika, Eutanazją, medycznym zastosowaniem marihuany, problemami prawnymi w psychiatrii, zaburzeniami depresyjnymi, psychozy, farmakoterapię, psychogeriatrię, psychiatrię dzieci i młodzieży, medycynę katastrof, uzależnienia, zaburzenia z pogranicza schorzeń somatycznych i psychiatrycznych, psychoterapię.

Sporo miejsca poświęcono w specjalnej sesji współpracy polsko-ukraińskiej w medycynie, gdzie aktywnie uczestniczył szef kliniki psychiatrii we Lwowie prof. Aleksander Filz. Na bazie tej sesji podęto deklarację o zorganizowaniu konferencji polsko-ukraińskiej w Przemyślu i Lwowie w 2017r. a grupa ponad 30 osób miała możliwość odwiedzenia Kliniki Psychiatrii we Lwowie.

Organizatorzy umożliwili zaprezentowanie się młodym psychoterapeutom z Podkarpacia, którzy prowadzili swoje sesje.

Jak podkreślali wykładowcy oraz lekarze z całego kraju Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne stały się najważniejszą konferencją psychiatryczną w kraju, najbardziej pożądaną wśród psychiatrów oraz wykładowców, równolegle odbywały się 3 sesje oraz warsztaty.

Podczas konferencji odbyła się licytacja na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym ”jerzyk” z Przemyśla. Dzięki aktywności dr Kuligowskiego oraz hojności lekarzy zebrano sporą kwotę na rzecz dzieci. Hitem okazała się piłka z podpisami reprezentantów Adama Nawałki wylicytowana przez dr Antoniego Ferenca jr za 5100 zł! oraz piłka z autografami Vive Tauron Kielce zdobywców ligi mistrzów w piłce ręcznej wraz z pamiątkowym zdjęciem – podarowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego Panią Agatę Wojtyszek, która obok Pani Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego była patronem honorowym konferencji.

Dbając nie tylko o kondycję psychiczną odbyły się II Mistrzostwa Lekarzy Psychiatrów w tenisie ziemnym, gdzie tytuł Mistrza Polski obronili w swoich kategoriach dr Teresa Adamczyk z Jarosławia oraz dr Maciej Kuligowski z Przemyśla.

Do góry
Copyright © 2024 NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego s.c. | Wszelkie prawa zastrzeżone | CMS by Quick.Cms